BİLGİLERİNİZİ Mİ UNUTTUNUZ?

HESAP OLUŞTUR

Çarşamba, 09 Aralık 2020 / Yayınlanan Sanat

Tüm dünya corona virüsüyle mücadele ederken, sanat dünyası karantina sürecini yeni üretimlerle geçiriyor. Yaşadığımız bu çalkantılı dönemin sanat dünyasına etkilerini, sanat danışmanı Fulden Karayel yazdı.

Tarih göstermiştir ki mutsuzluk, sınırlar ve depresyon sanatçıları besliyor. Bunun sebeplerinden biri, bu durumların insanların hayatlarını bir çok alanda etkileyişidir. Bir diğeri ise toplumun ortak ve bağlayıcı zorluklara karşı karşıya olmasıdır.

Tüm dünya koronavirüsüyle mücadele ederken sanat dünyası karantina sürecini yeni üretimlerle geçiriyor. Öyle ki bu küresel salgın bazı sanatçıların eserlerini yapmasında büyük ilham oldu.

Copyright © Reinier Gamboa, 2020

Copyright © Arjan Martins, 2020

Bu süreçte ortaya çıkan eserleri ilk Mart ayının başlarında New York’ta gerçekleşen The Armory Show’da görmüştük. Reinier Gamboa ve Arjan Martins eserleriyle en konuşulan isimlerdi. Martins, fuar boyunca eserinde yansıttığı figür gibi maskeli gezdi.

Copyright © Nilay Özenbay, 2020

Ülkemizde de virüsün ilham verdiği sanatçılar oldu. Nilay Özenbay, koronavirüs selamlaşmasını heykellerinde yansıtırken, İspanya’dan Melis Binay tablolarında koronavirüs farkındalığına değindi. Sanatçılar eserlerini yaparken pandemiye dair mesajlar da vermeyi ihmal etmedi.

Copyright © Melis Binay, 2020

Copyright © Gözde Baykara, 2020

Gözde Baykara, eserini toplumdan izole olma, doğaya çekilme, bir nevi organik yaşam özlemi olarak yorumlarken, İran’da mahsur kalan Saghar Daeiri karantina süreci boyunca yabancı bir evde kaldığını ve materyal olarak uygun olmayan koşullarda tek çareyi  en kısıtlı malzemelerle sanat yapıtı üretmek olduğunu ifade etti.

Copyright © Saghar Daeiri, Temassız Alabilir miyim?, 2020

Copyright © Şafak Yükseler, 2020

Copyright © Osman Özel, 2020

Şafak Yükseler, heykellerinde altın maskeyi kullanarak maskelerin şu zamanda altın değerinde olduğunu ve tedbirli olmak gerektiğini vurgularken, fotoğrafçı Osman Özel, koronavirüs salgını sırasında İstanbul’un uzak bir ilçesinde, devlet tarafından belirlenmiş şartlarla resmi karantinadan fotoğraf ve gözlemlerini paylaştı. Ali Cabbar, teselli ilacı olarak Korona Kolonyası tasarladı.

Copyright © Ali Cabbar, 2020

Copyright © Uğur Gallenkuş, 2020

Uğur Gallenkuş fotoğraf manipulasyonu çalışmasında, ortadan geçen bir şeritin içerisinde doktorların iç görünümlerinde süper kahramanların üniformalarının olduğunu ifade ediyor. Bu işini “Gerçek kahramanlar pelerin takmaz.” söylemiyle vurguluyor.

Copyright © Ece Gauer, 2020

Ece Gauer, eserlerinde sembolleri ve işaretleri hep kullanıyor. Bu eserinde, Rosetti’nin pre-raphealite döneminden tablosunu koronavirüs sürecine göre yorumluyor.

İşte eserlerini koronavirüs salgınından ilham alarak ortaya çıkaran sanatçılar ve eserleri:

Copyright © Liran Vardiel, 2020

Copyright © Simone Fugazzotto, Cozy Quarantine, 2020

Copyright © Vitaliy Gidevan, 2020

Copyright © Michael Mcwilliams – Foldenauer
’’We’re all in this shit together’’
Toilet paper and stand of a Globe, 2020

Copyright © Federico Clapis, Touch Scream, 2020

Bu yazı ilk olarak ART TV’de yayınlanmıştır. Yazının orijinal haline ve diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

Çarşamba, 09 Aralık 2020 / Yayınlanan Alışveriş, Dekorasyon

Sevdiklerinizi mutluluktan havalara uçuracak hediyelik alternatifleri için ille de yılbaşı özel koleksiyonları için seçim yapmanız gerekmiyor.

Elbette tüm yaş grupları, tüm mekanlar ve de tüm insanlara alınabilecek en ortak hediye yaşam alanlarını süsleyecek ZUKA Tablolar. Fakat ZUKA bu yazıda size farklı yılbaşı önerileri sunacak.

Yılbaşı için tasarlanan her hediyelik, sevdiğiniz için doğru hediye olmayabilir. Sevdiklerinizin ilgi alanları, yapmaktan hoşlandığı aktiviteler ve stillerini hesaba katarak onları gerçekten mutlu edecek hediyeye ulaşabilirsiniz. Sevdiklerinizin uzun zamandır almayı istediği kıyafet, beğendiği bir parfüm, hayatında yaptığı büyük değişimlere ya da karakterine gönderme yapan seçimler yüzlerinde tebessüm oluşturan ve akıllarına kazınan birer yılbaşı hediyesi olabilir. Hayatlarına yenilik ve değişiklik katmalarına yardımcı olan hediyeler, yeni yılda yeni başlangıçlar yapmaları konusunda onları yüreklendirmenizi de sağlayabilir. Ardınızda bıraktığınız yılda yaşadığınız güzel anlara gönderme yapan seçimler de yılbaşı ruhunu yansıtmanıza yardımcı oluyor.

Sevdiklerinizi şaşırtan ve mutlu eden yılbaşı hediyesini seçmenin yolu, onun zevkleri ve ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapmaktan geçiyor. Herhangi bir zaman diliminde almaktan mutlu olacağı bir hediye alternatifini, yılbaşını anımsatan; renk, motif, koku ve diğer ayrıntılarla kusursuz bir yılbaşı hediyesi haline getirebilirsiniz.

Yılbaşında Kime Ne Alınır?

Kaliteleri ve şıklığıyla ön plana çıkan hediyelikler, farklı zevklere, kişiliklere sahip yakınlarınız için birbirinden güzel alternatifleri barındırıyor. En yakınlarınızdan yeni tanıştığınız kişilere kadar değer verdiğiniz herkes için çok sayıda hediye alternatifi bulabileceğiniz özel koleksiyon ürünleri, özgün detayları sayesinde benzersiz yılbaşı hediyeleri arasında kendilerine yer buluyor.

Sevgiliye yılbaşı hediyesi seçerken iç giyim ürünleri ön plana çıkıyor. Aksesuar ve takı çeşitleri ile beraber çift olunduğunu vurgulayan hediye alternatifleri içinden seçim yapabilir, ilişkinizin unutulmaz anlarına gönderme yapabilirsiniz. Kadına yılbaşı hediyesi seçeneklerinde karakterini anımsatan parfüm, stilini tamamlayacak aksesuar ve güzelliğini ortaya çıkaracak kozmetik ve bakım ürünleri ön plana çıkıyor. Kaliteli bir çanta, en beğendiği elbisesi ile uyumlu bir çift ayakkabı ya da tüm gözleri üstüne toplayacak bir aksesuar gibi seçeneklere odaklanabilir, onu yakından tanıdığınızı bir kez daha kanıtlayabilirsiniz. Teknoloji ürünleri, erkeğe yılbaşı hediyesi için en çok tercih edilen alternatifler arasında yer alıyor. Tarzıyla uyumlu bir saat, bilgisayarı için kaliteli bir laptop çantası ya da hobilerini çağrıştıran bir hediye seçimi yaparak onu mutlu edebilirsiniz.

El yapımı oyuncaklar, hayranı olduğu çizgi roman ya da animasyon karakterlerini barındıran giyim ürünleri ya da yaratıcılığını dışa vuracak boya benzeri ürünler çocuklar için yılbaşı hediyesi seçimlerinde ilk sıralarda yer alıyor. Çocuklar için hediye seçerken eğlenebilecekleri, kendilerini tanıyabilecekleri ya da öğrenebilecekleri seçimlere yönelebilir, mutluluklarına şahit olabilirsiniz.

Yılbaşı alışverişinin olmazsa olmazı anne ve babaya hediyeler, büyük özen gerektiriyor. Anneye yılbaşı hediyesi seçerken şık ve zarif detaylar barındıran ürünlere yönelmek artı puan kazandırıyor. Ev dekorasyonunu güzelleştiren ürünler, vintage ambalajlarıyla dikkat çeken kaliteli kozmetikler ya da annenize yakışan renkte, zarif bir fularla annenizi her zaman düşündüğünüzü gösterebilirsiniz. Babaya yılbaşı hediyesi seçimindeyse şıklığı ve fonksiyonelliğiyle ön plana çıkan parçalara yönelerek onun gönlünü yeniden fethedebilirsiniz. Mükemmelliyetçiliğini vurgulayan bir tıraş çantası, şıklığını pekiştirecek kol düğmeleri ya da rahatlığına rahatlık katacak pantolon askısı gibi alternatifleri babanızı mutlu edecek önerilerden sadece bazıları. Arkadaşa yılbaşı hediyesi seçerkense yakınlık derecesi büyük önem taşıyor. Eğer arkadaşınızı iyi tanıdığınızı düşünüyorsanız parfüm ve hazır giyim tasarımları gibi daha kişisel hediyelere yönelebilirsiniz. Yeni tanışılan arkadaşlar için daha klasik hediyeler tercih edebilir, riske girmeden iyi bir yılbaşı hediyesi seçebilirsiniz.

Çarşamba, 09 Aralık 2020 / Yayınlanan Dekorasyon

Dekorasyon sırasında göz önüne almanız gereken birkaç önemli detay var, ilk olarak dekorasyona başlarken zevklerinizi ve kullanım alışkanlıklarınızı düşünerek nasıl bir stil istediğinize karar vermeniz lazım, ikinci iş kişisel ilgi alanlarınızı, hobilerinizi de dikkate alarak nasıl bir alan yaratmak istediğinizi netleştirmeniz gerekiyor, son olarak alanın fiziksel yapısını yani mimari özelliklerini, aydınlığını da hesaba katarak uygulayacağınız renk ve stili dolayısıyla mobilya, aksesuar ve benzeri eşyalarınızı seçmeniz gerekecek. Bu adımların içerisinde en çok renk konusuna yoğunlaşacağız.

Ev dekorasyonu sırasında doğru renkleri seçebilmek için doğuştan bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor, birkaç küçük bilgi ve ip ucuyla ve inceleyeceğiniz daha fazla örnek tasarımla siz de alışılmışın dışında kombinasyonlar yaratabilir veya dekor edeceğiniz alanın renk dengesini sağlayabilirsiniz. Salon, yatak odası, çalışma odası, yemek odası, mutfak, kısaca hangi alanı dekor edecek olursanız olun, renk dengesi konusunda bilgi sahibi olmak çok işinize yarayacak.

İdeal renk dağılımı

LIVING SPACE Modern Oturma Odası IS AND REN STUDIOS LTD Modern

Odaya uygulayacağınız fon, mobilya ve aksesuarların renklerini seçerken kullanabileceğiniz birçok formül var. Bu formüllerden tasarımcılar tarafından en çok uygulananı 60-30-10 formülü olarak bilinen renk dengesi formülüdür. Kısaca bahsetmek gerekirse odaya uygulamak için üç renk seçiyorsunuz, ikisi birbirine yakın, biri zıt renk olmak üzere seçtiğiniz renkleri, yakın renklerden açık olanını duvarlarda, koyu olanı koltuk takımı gibi büyük mobilyalarda, zıt rengi ise vurgu rengi olarak aksesuarlarda kullanıyorsunuz. Böylece en pratik şekilde, dengeli ve gözü yormayan bir renklendirme sağlamış oluyorsunuz.

Farklı doku ve renklerin bir arada kullanımı

Endüstriyel Oturma Odası Домрачева Екатерина Endüstriyel

Size biraz renk çemberinden bahsedelim. İnternet’te arama yaparak kolayca ulaşabileceğiniz renk çemberi (renk çarkı) mavi, kırmızı, sarı gibi ana renkler ve bunların birleşmesiyle oluşan ara renkleri içeren bir çemberdir. Renk çemberinde karşı karşıya düşen renklere zıt (kontrast) renkler veya tamamlayıcı renkler denir. Zıt renkler kombine edildiğinde renkler arası çizgi keskin olacak ve kontrast oluşacaktır. Yeşil – kırmızı, mavi – turuncu, mor – sarı gibi zıt renkler açık renk bir fon üzerinde birlikte kullanıldığında gözü yormayan, dengeli bir kombinasyon yaratır. Renk çemberinde yan yana gelen renkler ise benzer renklerdir. Sarı – yeşil, mavi – mor, kırmızı – turuncu, gibi renkler armoniktir ve bir arada kullanıldığında dinlendirici, sakin bir ortam yaratır. Özellikle renk üçlüleri halinde kullanılması tavsiye edilen armonik renkleri iki koyu, bir açık veya iki açık, bir koyu ton şeklinde kombinasyon yapabilirsiniz. Üçünü açık tonlarda kullanırsanız soft bir dekor yaratırsınız, üçünü koyu tonda kullanırsanız yorucu bir renk bütünü yaratırsınız ve pek hoşunuza gitmeyebilir. Örnek dekor armonik renklerde mobilyaların, kontrast renklerde fon üzerine uygulandığı farklı bir stil oluşturmuş.

Farklı renk ve desenlerin bir arada kullanımı

Yeniköy Yalı Daire 2013 Modern Oturma Odası ARTISTIC DESIGN Modern

Dekorasyonda, renk dengesi için uygulanabilecek herhangi bir formüle ihtiyaç duymaksızın sadece doğadan ilham alarak da düzenleme yapabilirsiniz. Daha detaylı anlatmak gerekirse, doğayı hayal edin; zemin yani toprak koyu renkleri, mobilyalar ve duvarlar yani ağaçlar ve bitkiler ara tonları, tavan yani gökyüzü açık ve aydınlık renkleri çağrıştırsın. Evinizin dikey olarak renk skalası koyudan açığa doğru giderse son derece başarılı bir renk dengesi yakalamış olursunuz. Artistic Design imzası taşıyan bu tasarım bahsettiğimiz dengeyi oldukça güzel uygulamış. Koyu renk ahşap zemin, beyaz tavan ve duvarlar, gri, mavi ve antrasit tonlarının kullanıldığı dekorda vurgu rengi olarak da kırmızı seçilmiş. Oldukça lezzetli bir renk dengesi yakalanmış.

Dekorun renk skalasının dışına çıkan aksesuarlar

Modern Yemek Odası homify Modern

Yukarıda bahsettiğimiz formüle ek olarak, dekorunuzda aynı rengin farklı tonlarını yani monokromatik renkleri kullanıyorsanız, dekoru canlandırmak için güçlü bir vurguya ihtiyacınız olacaktır. Bunu da yine kullandığınız monokromatik renge zıt düşen, parlak bir rengi herhangi bir aksesuarda kullanarak yakalayabilirsiniz. Örnek dekorda siyah, antrasit, gri ve beyaz monokromatik dörtlüsü ile oluşturulan dekora parlak sarı bir tablo ile hem mükemmel bir canlılık hem de son derece modern bir çizgi kazandırılmış.

Soft renkler

Bir hikayesi var... Modern Duvar & Zemin HannaHome Dekorasyon Modern
Armonik renklerin veya renk üçlülerinin uçuk ve parlak olmayan tonlarda kombine edilmesiyle yaratılan soft dekorlar birçok alan için en gözde tercihtir. Özellikle yatak odası, çalışma odası, giyinme odası, çocuk odası gibi alanlarda kullanılan ve son derece dinlendirici, dingin bir yapısı olan bu renk tarzı vintage ve avangard stilin de ana unsuru olarak sıkça kullanılıyor.

Desenlerdeki kontur ve bordür renklerinin dekorasyonda kullanımı

Renkli koridor Modern Koridor, Hol & Merdivenler J.Design Modern

Dekorasyonda kullanacağınız birçok öge desenli özellik taşıyacaktır. Koltuklardan halılara, perdelerden duvar kağıtlarına hemen her detayda desenler karşımıza çıkabilir. Desen oluşturmanın da kendi içerisinde bir renk denge formülü vardır. Kısaca bahsetmek gerekirse; zeminde açık renkler kullanılıyorsa, kontur renkleri zıt ve koyu olmalıdır, dolgu renkleri ise kontur renklerinin açık tonları olmalıdır. Zeminde koyu renkler kullanılıyorsa, kontur renkleri zıt ve açık olmalıdır, dolgu renkleri ise kontur renklerinin koyu tonları olmalıdır. Eğer desende herhangi bir bordür veya çerçeve varsa onların rengi motiflerde sık kullanılmalıdır. Bütün bu detaylar göz önünde bulundurularak hazırlanmış desenli bir objeyi dekorasyonunuzda kullanacaksanız bu desenlerde bulunan kontur veya bordür renklerini dekorasyonun herhangi bir başka objesinde kullanarak mükemmel bir renk dengesi sağlayabilirsiniz. Örnek dekorda desenli duvar kağıdında bulunan en koyu renk yani siyah diğer aksesuarlarda kullanılarak son derece başarılı bir denge oluşturulmuş.

Beyaz fon kullanımı

Chiswick Quay Modern Yatak Odası Rousseau Modern

Dekorasyonda fon tanımı, tavan, zemin, duvar ve bazen ana mobilyaları da kapsayan temel renk için kullanılır. Eğer dekorunuzda tavan, zemin ve duvarlarınız beyazsa tasarımınız beyaz fon üzerine şekillenecek demektir. Beyaz fonun dekorasyonda avantajları saymakla bitmez. Uygulaması kolay, pratik, her renk ile uyumlu, aydınlık, ferah, her stil ile uyumlu ve çok popülerdir. Örnek dekorda beyaz fon üzerine çalışılmış bir yatak odası var. Ahşap yatak, yatağın camel rengi ile uyumlu bir kaç aksesuar ve vurgu rengi olarak mürdüm kırlentlerle tamamlanan tasarım sadelik ve şıklığın en pratik halini temsil ediyor.

Klasik renk uyumu

Bir hikayesi var... Modern Duvar & Zemin HannaHome Dekorasyon Modern

En çok rastladığımız ve dolayısıyla da gözümüzün en yatkın olduğu renk stillerinden biri klasik tarz dekorasyonda karşımıza çıkan ahşap ve pastel renkler uyumudur. Bu dekorda da başarılı bir şekilde kullanılmış olan pastel ve armonik renklerden oluşan duvar kağıdı ahşap oymalı koltuk ile son derece başarılı bir kombinasyon oluşturmuş.

Canlı renklendirme ve ışıklandırmalar

The Bat Cave, Holland Park Modern Oturma Odası Rousseau Modern

Herhangi bir renk uyumu ya da dengesi gözetmeksizin, birbirinden canlı ve parlak renklerle ve ışıl ışıl aydınlatmalarla da son derece başarılı mekanlar yaratmak mümkün. Koyu renk zemin ve duvarların oluşturacağı karanlığı gidermesi için uygulanan cam tavan ve güçlü ışıklandırma bu dekoru oldukça ferahlatmış. Kullanılan cam ve sleek yüzeyli aksesuarlar da yine odanın ışık dengesine katkı sağlayacak şekilde seçilmiş. Sıra dışı mobilya ve aksesuarların cesurca kullanıldığı bu dekor göz kamaştırıcı bir çekiciliğe sahip.

Dekorun odak noktasının renk ile belirlenmesi

Modern Oturma Odası Agence Glenn Medioni Modern

Monokromatik renklerin canlı ve parlak bir renk ile kombine edilerek, odanın odağının renk unsuruyla belirlenmesi modern dekorasyonun en yaratıcı fikirlerindendir. Bu dekorasyonda kullanılan antrasit, gri ve beyaz renklere uygulanan sarı detay dekorasyonda ana unsur olmuş.

Çarşamba, 09 Aralık 2020 / Yayınlanan Dekorasyon

Salon dekorasyonu yaparken duvar dekorasyonunu titiz bir şekilde yapmanız çok önemlidir. Duvara asacağınız tablolar hem salona zarafet kazandırarak salonunuzun bir karakter yansımasına sahip olmasını sağlayacak hem de büyük tablo seçimi ile duvarlarınızı daha şık dekore etmenize yardımcı olacaktır. Salon için büyük tablolar seçmek duvarınızı dolu gösterecek ve aynı zamanda salon içinde profesyonel bir dekorasyon yapmanızı sağlayacaktır. Oturma odası için kullanacağınız resim tablosu çerçevelerinin renkleri de dekorasyon renkleri ile uyumlu olmalıdır. Oturma odası için salon için tablo seçimi yaparken zevkinize göre olmasının yanı sıra salonun diğer mobilyaları ile uyumlu olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Salon için büyük tablolar seçtiğinizde tablo ölçülerinin mobilyalar ile uyumlu ve orantılı olması göz kamaştırıcı dekorasyonlar yapmanızı ağlayacaktır.

Duvar dekorasyonu deyince akla ilk olarak boya ve duvar kağıdı seçenekleri gelir. Oysa tablo ve fotoğraflarla da şık bir duvar dekoru elde edilebilir. Bir aksesuar olarak tablolar, özellikle salonlarda önemli bir fark yaratır. Salonlar hem yaşam alanımızda en çok vakit geçirdiğimiz oda hem de konuklarımızı ağırladığımız bir bölüm. Dolayısıyla evin bu bölümünün diğer odalardan daha şık görünmesi gerekiyor. Çoğu insan oturma odasında işlevsellik ve rahatlığa daha çok dikkat ediyor ki bu doğru bir yaklaşım. Ancak salonların aynı zamanda estetik görünmesi gerektiğini unutmamak gerek. Mobilya açısından pek çok seçenek mevcut gibi düşünülse de aslında renkler dışında mobilya tasarımları birbirini andırıyor. Bu nedenle çoğu oturma odasının birbirinin aynısı olduğunu söylersek abartmış olmayız. Eğer bir dekoratörle birlikte çalışırsanız eviniz benzersiz bir dizayna sahip olur, zira profesyoneller her zaman yaratıcı ve özgün olmayı başarmıştır. Fakat salonu kendi kendinize dekore etmeyi düşünüyorsanız odayı benzersiz kılmak için tablolardan yararlanabilirsiniz.

Salon dekorasyonu için tablo kullanmaya karar verdiğinizde karşınıza pek çok seçenek çıkar. Sanat eserleri, doğa manzaraları, fotoğraf baskıları ya da tamamen dekoratif açıdan ilgi çeken resimler bu tablolara dahildir. Bununla birlikte her tür tablo modeli evinize uygun olmayabilir. Dolayısıyla mevcut seçenekler arasında evinizin stiline uygun bir tablo seçmelisiniz. Tablo seçiminde sanatsal değeri olup olmadığı, tablonun büyüklüğü, hangi yüksekliğe asılması gerektiği gibi hususlar da bir o kadar önemlidir. Bugünkü yazımızda salonunuz için kullanabileceğiniz tablo örneklerini incelerken aynı zamanda dekorasyonda tablo kullanmanın inceliklerinden söz edeceğiz.

Üçlü tablolar

Salon içerisinde bir duvar dekorasyonu yapacaksanız üçlü tablolar kullanabilirsiniz. Birbiri ile orantılı ölçülere sahip olan bu tablolar ile duvarınızı daha estetik gösterebilir ve salon içinde istediğiniz tablolara sahip olmuş olurunuz.

Büyük tablolar

Vintage bir dekorasyon tercih edecekseniz büyük bir tablo mutlaka kullanmalısınız. Büyük tablolar oturma grubunu tamamlayan ve salona dekoratif bir görünüm kazandıran unsurlardır. Ev dekorasyonu yapan bir arkadaşınız için büyük bir tablo seçebilir veya farklı boyutlarda tablo etleri de tercih edebilirsiniz. 

Tablo asma yüksekliği ve tablo genişliği nasıl olmalı?

Tablo modellerine geçmeden önce tablo yüksekliği ve genişliği ne olmalı sorusuna cevap verelim. Tablo asma yüksekliği ile ilgili kesin bir kural olmamakla birlikte genel olarak uzmanlar zeminden 1,5 metre yüksekliği önerirler. Böylece tablo, ortalama bir insanın göz hizasına denk gelebilir. Bazı evlerin tavan yüksekliği çok daha fazla olur. Bu tür durumlarda elbette göz hizası değil, tavan yüksekliği baz alınmalıdır. Basık tavan söz konusu ise tablo daha aşağı bir noktaya asılabilir. Ayrıca yüksek tavanlar için büyük tablolar, basık tavanlar için ise küçük tablolar tavsiye edilir.

Tablo genişliği ise salondaki mobilyaların büyüklüğüyle orantılı olmalıdır. Örneğin bir koltuğun veya masanın arkasına tablo asıyorsanız, tablonun genişliği mobilyanınkini geçmemelidir.

Salonda tablo nereye asılmalı?

Atl Dekor – Natürmort: modern tarz , Modern Pamuklu Kırmızı

Tabloyu duvara monte etmek için tablo asma çivisi, matkap gibi malzemeleri tedarik ettikten sonra sıra konuma karar vermek gerekiyor. İnsanlar oturma odaları için genellikle büyük ve gösterişli tabloları tercih ederler. Ancak tablo boyutu her şeyden önce duvarla uyumlu olmalıdır. Şayet düz ve geniş bir duvarınız varsa büyük bir tablo asabilirsiniz. Ancak duvar darsa küçük bir tablo daha güzel duracaktır.

Salon için sanatsal değeri de olan güzel bir tablo seçtiyseniz eğer ön plana çıkararak dekorasyonu daha çarpıcı hale getirebilirsiniz. Bunun için tabloyu ışık alan bir noktaya yerleştirin. Pencerenin karşı hizası ya da yan duvarı olabilir, ışık yetersiz kaldığında ise yapay aydınlatmadan yararlanabilirsiniz.

Tablo asma fikirleri: Duvara dayamak

Atl Dekor – Yelkenli Gemi Tablo: modern tarz , Modern Pamuklu Kırmızı

Şimdiye dek hep tablo asma fikrinden yola çıktık, fakat dekorasyonda tablo kullanmanın başka yolları da var. Son yıllardaki dekorasyon trendlerinden biri tabloyu duvara dayamak. Büyük tabloları duvardan destek alarak zemine yerleştirip, başka hiçbir monte etme işlemi yapmadan kullanabiliyorsunuz. Burada püf noktası tablonun boyutu. Zemine yerleştireceğiniz tablo büyük ve hacim olarak ağır olmalı ki devrilip düşmesin. Güvenlik sebebiyle cam da tercih etmemenizi öneriyoruz. Orta boyutlu tabloları ise örnek görselde olduğu gibi konsol üzerine yerleştirebilirsiniz.

Salonlar için tablo modelleri

5 Parçalı Kanvas Tablo Deniz Feneri homify İskandinav Pamuklu Kırmızı

İç mekanda kullanabileceğiniz tablolar çeşitli boyutta olabileceği gibi farklı tekniklerle üretilmiş olabilir. Baskı ve hazırlanış metotlarına göre yapılmış farklı tablo modellerinden bazıları ise şöyledir:

– Kanvas tablo: Kanvas baskı, 90’lı yıllardan beri kullanılan bir tablo modeli olup son yıllarda daha da popüler olmuştur. Bunda en büyük etken ise teknolojinin gelişerek dijital baskının giderek daha kaliteli olmasıdır. Kanvas tablo tek parçadan oluşabileceği gibi birden fazla sayıda olabilir. Dekoratif açıdan estetik görünür aynı zamanda ekonomik bir seçenektir.

– Yağlı boya tablo: Sanat eseri deyince akla ilk gelen yağlı boya tablolar evinizi güzelleştirirken dekorasyona kişilik katar. Bununla birlikte orijinal yağlı boya tablolar çok pahalıdır ve çoğu kişi alım gücüne sahip değildir. Bu duruma çözüm olarak orijinal tabloların reprodüksiyonları satın alabilirsiniz. Ayrıca günümüzde sanatsal değeri olmasa dahi dekoratif açıdan şık duran pek çok yağlı boya tablo bulunuyor. Bunlardan beğendiğiniz bir tanesini evinizin stiline uygun olduğu sürece kullanmanız mümkün.

– Çini tablo: Çini tablolar farklı malzemelerin kullanıldığı tablo modellerinden biridir. Bu tür tablolarda etnik desenler daha çok tercih edilmekle birlikte çiçek ve bitki motifleri de kullanılmaktadır. Örnek görselde seramik malzemeden kabartma kontürle bir çiçek tablosu elde edilmiş. Kullanılan renklerle uyumlu olarak seçilen çerçeve ile oldukça zarif görünüyor.

Çerçevesine göre tablo çeşitleri

Tablolar kanvas ya da yağlı boya olduğu zaman arzuya göre çerçevesiz kullanılabilir. Bununla birlikte soyut resimler ve modern tablolarda daha az çerçeve görürken klasik tablolarda çerçeve sıklıkça tercih edilir. Aşağıda klasik ve çağdaş çerçeve örneklerinden bazılarını görebilirsiniz.

– Klasik tablo çerçevesi: Oturma odasında kullanacağınız tablo modeli, dekorasyon tarzına uygun olmalıdır. Örneğin minimalist bir salonda renklerin baskın olmadığı, sade çerçeveli veya çerçevesiz bir tablo kullanılabilir. Örnek fotoğraftdaki gibi klasik bir salonda ise klasik dönem resimlerini andıran tablolar seçilirken, çerçeve olarak da gösterişli bir model tercih edilmelidir. Altın varaklı çerçeveler klasik tarz salonlar için idealdir.

– Modern çerçeve: Klasik çerçevelerin belli başlı modelleri vardır. En bilineni yukarıdaki örnekte gördüğümüz altın varaklı olandır. Modern çerçeve modelleri ise belli bir şablona sığmaz. Örneğin görselde çerçeve o kadar büyük ki fotoğraflarla ilginç bir tezat oluşturmuş.

– Fotoğrafın üstte olduğu çerçeve: Bir diğer modern çerçeve modeli ise fotoğrafın belli bir taban yüzeyi üzerine yerleştirilip kenarların olmadığı tasarımdır. Bu örnekte fotoğraf metal kısımlarla yüzey üzerinde tutturulmuş.

Duvara tablo asma yöntemleri

Son ana başlıkta duvara tablo asma yöntemlerini inceleyeceğiz. Tek bir tablo kullandığınız zaman daha önce belirttiğimiz üzere göz hizasında asmanız yeterlidir. Fakat birden fazla tablo olduğu zaman iş karmaşıklaşıyor.

– Yan yana: Birbirini tamamlayan tablolar genellikle iki veya üç adet olur. Bu tür tablolar hem birbiriyle eşleştiği hem de aynı boyutta olduğu için yan yana asılmalı ve aralarında çok fazla boşluk bırakılmamalıdır.

– Simetik yerleştirme: Tablo birbiriyle eşleştiği ve aynı boyutta olduğu zaman ne yapılmasını gerektiğini biliyorsunuz. Peki ya birden fazla tablo söz konusu olduğunda ne yapmalı? Özellikle de farklı boyutlara sahiplerse? Bu durumda tablo grubunu boyutlarına göre ayırarak simetrik bir şekilde duvara asabilirsiniz. Bu yöntem daha düzenli bir duvar tasarımı oluşturur.

– Dağınık düzenleme: Çok sayıda tablo ve fotoğraf için uygulayabileceğiniz ikinci yöntem ise dağınık bir şekilde asmaktır. Fakat tamamen rastgele asacağınız anlamına gelmiyor bu. Simetrik olmasa da görsel açıdan iyi gözükmesi şart. Bu nedenle boyutları birbirine yakın tabloları grubun tamamını dengeleyecek şekilde yerleştirmelisiniz.

YUKARI
WhatsApp
Email
Phone
Whatsapp

Add the number to the Contacts on your phone and send us a message via app.

Call us:

+90 (212) 591-4609

Phone
Email